ПРЕЗИДЕНТЪТ ЗА МИЛИТАРИЗМА И МИРОТВОРЧЕСТВОТО

Реторичните въпроси.

Президентът в празнично поздравление за Първи май призова да не се поддаваме на “милитиристичните призиви, с които започва всяко кръвополитие”. Но спря дотук, не каза:

Кой е милитаристът за кръвопролитието в Украйна.

С какви призиви и клетви той си послужи часове преди да нахлуе в независима Украйна.

Не направи ли това, залагайки именно на своята милитаристична сила.

Не започна ли с целия цинизъм на диктатор под формата на “миротворческа операция” . Разрушаването, изтребването и прогонване на украинците от домовете им със самолети, танкове, оръдия.

Не насърчава ли, включително и с военни отличия, войниците-окупатори за извършените от тях военни престъпления. За разстрелите, униженията над жени и мъже, за грабежите и мародерствата на домовете на мирни хора.

Не е ли Путин единственият държавник, който плаши света с ядрено оръжие още от началото на войната.

Не ползва ли тази милитаристична и буквално терористична реторика на шантаж, която не си е позволявал никой държавник, дори и съветски, по време на Студената война.

Всекидневно не чуваме ли заплахи от Кремъл за светкавични незабавни удари не само срещу украинците, но и срещу всички, които им помагат, за да запазят с оръжие, с какво друго, своята независимост и териториална цялост.

Има ли друг държавник от страна член на ЕС и НАТО, който да ползва подобна миротворческа казуистика по отношение на руската война в Украйна.

Въпросите са реторични. Затова няма как, с възмущение и съжаление, да не се съгласим с мнението на управляващата партия, че тази позиция на Румен Радев е “позорна”.

Да добавим към това определение и факта, че тази позиция на българския държавен глава е и “последователна” в годините назад по въпроса за анексирания Крим.

снимка: dir.bg

Вижте също